O nas

 

Ruch Komitet Obrony Demokracji powstał w listopadzie zeszłego roku, był spontaniczną reakcją Polaków na decyzje nowej władzy, łamiące zasady demokratycznego państwa prawnego.

Pomysłodawcą KOD jest Krzysztof Łoziński, współpracownik KSS KOR i współtwórca Pierwszej Solidarności. Liderem jest Mateusz Kijowski, który 19 listopada założył na Facebooku grupę Komitet Obrony Demokracji. Do KOD zaczęły dołączać dziesiątki tysięcy ludzi, którym bliskie są idee demokracji. Więcej informacji o KOD znajdziesz tutaj.

Jeszcze w listopadzie zeszłego roku zaczęliśmy organizować się na Podbeskidziu. 11 grudnia odbyła się pierwsza demonstracja na placu Chrobrego. Liczyliśmy na to, że może pojawi się na niej kilkadziesiąt osób. Przyszło pół tysiąca ludzi!

Dołącz do nas, potrzebujemy Cię! Co warto o nas wiedzieć?

KOD Podbeskidzie to tacy ludzie jak Ty. Zwykli ludzie, niektórzy wcześniej nawet nie interesowali się polityką. Poznaj ludzi KOD Podbeskidzie. Przedstawiamy ich tutaj.

ochronaNasze wydarzenia są pokojowe. Mamy służbę porządkową, która dba o to, żeby podczas demonstracji i pikiet nie dochodziło do nieprzyjemnych incydentów. Jesteśmy otwarci, działają z nami ludzie o bardzo różnych poglądach. Łączy nas to, że kochamy Polskę i demokrację. Jeśli to wartości, które dla Ciebie także są ważne, dołącz do nas. Działaj z ludźmi, którzy myślą tak jak Ty!

teatrzykJesteś miłośnikiem teatru? Mamy własny teatrzyk kukiełkowy! Możesz nam pomóc tworzyć występujące w nim pacynki albo pisać dialogi. Nasz teatr udanie zadebiutował w czasie zorganizowanych przez nas w Bielsku-Białej urodzin Konstytucji 3 Maja. Nie byłeś z nami w tym dniu na placu Chrobrego? Zobacz naszą relację.

rysujemy-3

 

Sami robimy większość transparentów, które możesz zobaczyć na naszych manifestacjach i pikietach, wymyślamy i malujemy hasła. To okazja, żeby wspólnie spędzić czas i świetna zabawa. U nas każdy może zostać artystą!

bum-bum

 

Dbamy o ekologię. Potrafisz robić bębny z pustych baniaków po wodzie mineralnej? Jeśli nie, nauczymy Cię tego. Może uda nam się dzięki Tobie stworzyć zespół bębniarzy?

 

Lubimy zwierzęta. Wielu z nas ma w domu psa albo kota. Dlatego jeśli przyjdziesz na zebranie albo manifestację ze swoim psem, zostaniesz na pewno mile przyjęty.

rysujemy-1

Jesteśmy otwarci na ludzi w każdym wieku. Każdy znajdzie u nas swoje miejsce. Na nasze wydarzenia przychodzą całe rodziny, często z małymi dziećmi.

Na manifestacje w Warszawie przyjeżdżają dziesiątki tysięcy ludzi z całej Polski. Idąc w takim tłumie będziesz miał poczucie, że nie jesteś sam ze swoimi obawami, że więcej ludzi martwi się o losy naszego kraju. Jeśli tylko możemy, staramy się organizować takie wyjazdy z Podbeskidzia. Na manifestację, która odbyła się 7 maja, pojechaliśmy specjalnie wynajętym autobusem. Tutaj możesz zobaczyć galerię w tego wydarzenia.

Myślisz, że nic nie potrafisz, do niczego się nie przydasz, a wszystkie działania i tak nie mają sensu, bo władza zrobi co jej się podoba? Nieprawda! Każdy może się przyczynić do obrony demokracji, wierzymy, że razem damy radę i w następnych wyborach Polacy będą głosować mądrze. Ale czy tak będzie, zależy także od Ciebie.