Obywatelski weekend w Bielsku-Białej

 

W sobotę i niedzielę bielszczanie będą mogli nie tylko zaprotestować przeciwko niszczeniu sądownictwa, ale także wesprzeć uchodźców w Syrii, spotkać się z Ryszardem Petru czy wziąć udział w marszu w obronie czystego powietrza.

Projekt Ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa to gwóźdź do trumny trójpodziału władzy w Polsce. Jeśli pozwolimy, aby ten projekt przeszedł, pozwolimy na to, aby Rzeczypospolita Polska stała się państwem autorytarnym. Strajk Obywatelski apeluje do wszystkich organizacji pozarządowych oraz wszelkich środowisk obywatelskich o zbudowanie wspólnego frontu w obronie sądownictwa, ostatniego bastionu sprawiedliwości i prawa! Protestować przeciwko zmianie w sądownictwie będziemy 25 lutego w Bielsku-Białej.

Zapraszamy w samo południe na plac Chrobrego.

Wsparcie dla uchodźców

Weekend w Bielsku-Białej przebiegać będzie także pod znakiem wydarzeń przygotowanych w ramach inicjatywy „Bielszczanie dla Aleppo”. To m.in. koncert na bielskim rynku, który potrwa w godzinach od 16 do 21.30. – Wystąpią wspaniali artyści, czyli Psio Crew, Black Bee, Radiovidmo oraz gwarantujący taneczne zakończenie wydarzenia Earl Jacob, Duże Pe (Massala Soundsystem) i Dj Krzaku (Zjednoczenie Soundsystem). Towarzyszyć będą mu dodatkowe wydarzenia. „Bielszczanie dla Aleppo” zapraszają też na spotkanie z Anną i Karolem Wilczyńskimi – reporterami, którzy na początku lutego tego roku wyjechali do Syrii, żeby przyjrzeć się pracy organizacji humanitarnych działających na terenach dotkniętych wojną. Spotkanie z nimi odbędzie się także w sobotę w bielskiej Grawitacji przy ul. Wzgórze w godzinach od 13 do 15.

Szymon J. Wróbel to autor filmu „Z domu…” o „Saybusch Aktion”, w ramach której w latach 40. minionego wieku Niemcy wysiedlili z Żywiecczyzny nawet 50 tys. Polaków. Film będzie można zobaczyć w sobotę o g. 15 w Kinie Studio w Bielsku- Białej. Po filmie odbędą się spotkanie i dyskusja z udziałem Szymona oraz bohatera filmu Jana Suchonia. Zespół Szkół Plastycznych także przyłączył się do akcji. W pubie Celna 10 będzie można zobaczyć wystawę plakatu uczniów i uczennic szkoły „ja + ty = ONI”. Wystawa czynna będzie od piątku do niedzieli. I wreszcie w niedzielę w w pubie Grawitacja odbędzie się „Targowisko dla Aleppo”. Organizatorzy zapraszają w godzinach od 14 do 17.

Błękitny marsz i spotkanie z Ryszardem Petru

W niedzielę w Bielsku-Białej odbędzie się Błękitny Protest. Uczestnicy spotkają się o godzinie 16 pod pomnikiem Reksia. Chcą zwrócić uwagę na problem smogu w mieście i zainteresować bielszczan możliwymi rozwiązaniami.

Także w niedzielę będzie się można spotkać w Bielsku-Białej z liderem Nowoczesnej Ryszardem Petru. Wydarzenie to odbędzie się w Hotelu Dębowiec. Początek o g. 17, wydarzenie to jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.